מיחזור ושימור

מיחזור ושימור הם ערך מרכזי בעשייה של פעילי הגינה הקהילתית. הדבר בא לביטוי בשימוש חוזר בחפצים ובאביזרים מגוונים, באבנים מקומיות ובעצים מקומיים שקרסו, בשימור ערכי הטבע והיסטוריה במתחם תוך יישום עקרונות קיימות ושמירת הסביבה.

מיחזור קומפוסט קהילתי

בגינה פועל מרכז קומפוסט גדול שמשמש את תושבי השכונה. תושבים מביאים לכאן את שאריות אוכל ופעילי הגינה מייצרים מהם קומפוסט לשימוש הגינה. כך גם מתקיים חיבור קהילתי חשוב בין תושבי השכונה לבין הגינה ופעיליה.

שימוש חוזר בעצי אורן שקרסו

ספסל־מגלשה, כסאות ולוח שח־מט בשנים האחרונות קרסו בגינה שני עצי אורן גדולים בני כשמונים שנה. אחד העצים הוסב לפינת ישיבה קהילתית באמצעות שימוש בחלק התחתון של הגזע לתיחום אזור הישיבה, ובחלקי גזע נוספים — למושבים ושולחנות. המקום שבו עמד העץ השני שקרס הוסב למתחם פרחים והדגמה של מתקני גידול מחומרים ממוחזרים לזכרה של אחת מפעילות הגינה. חלקי גזע וענפים של שני העצים גם שמשו לבניית ערוגות בגינה. שימוש חוזר נוסף בחלקי גזע של אורן הוא לבניית לוחות שחמט על ידי נערים מבית ספר סמוך במסגרת תכנית של שנת בר־מצווה.

שימוש ברסק גזם

בכל שבילי הגינה פוזר רסק־גזם גם משיקולי שימוש בחומר ממוחזר וגם כדי לשמור על מראה טבעי שמשתלב בנוף הצמחייה בגינה. ברסק־גזם משתמשים גם כחיפוי בערוגות הירקות ובדישון העצים לקראת החורף.

שימוש חוזר באבנים מקומיות

עץ המשאלות אבנים מקומיות משמשות לסימון שבילים וכן בבניית בריכות הנוי בגינה. בבריכת הקרפדות, אבנים שנחפרו בעת הקמת הבריכה משמשות כאבני השפה שלה. שימוש חוזר בחפצים בגינה נעשה שימוש חוזר במגוון גדול של חפצים ומוצרים. כמעט כל מתקני ההדגמה שהוקמו ברחבי הגינה לגידול ביתי של צמחים בנויים מחומרים ממוחזרים — חביות, בקבוקי פלסטיק, צינורות, משטחי עץ ועוד. פחיות שימורים וקרטוני חלב הוסבו לגופי תאורה צבעוניים, שתלויים על העצים בחג חנוכה. קרטוני חלב גם הוסבו לתיבות האכלה צבעוניות לציפורים. פחיות השימורים הממוחזרות גם משמשות כמתקני־משאלות שתלויים על עץ חרוב בכניסה לגינה שהוסב ל„עץ משאלות”. ילדים והוריהם מוזמנים להכניס לקופסאות פתקי משאלות.

שימור ושיקום

בגינה יש מתקנים רבים, חלקם נבנו לפני יותר מ־150 שנה, בהם: טרסות־אבנים, בריכות ובורות מים וצמחייה ותיקה של עצים, שיחים ופרחים. פעילי הגינה משקיעים מאמץ רב בשימור ובשיקום מערכות אלה. במסגרת זו שוקמו בור מים ותיק, מהגדולים בירושלים, ששימש בעבר הרחוק לאיסוף מי גשם ולהשקיית הבוסתן הגדול שהיה במתחם. כמו כן שוקמו בריכת הנוי הגדולה והייחודית בגינה וכן בריכות מים קטנות ששימשו בעבר מקור מים לציפורים.

הגינה כולה נבנתה על בסיס תכניות ששימרו את מבנה הבוסתן ההיסטורי, תוך שימור ושימוש בטרסות האבן ומאפייני הצמחייה המקומית. השימור גם מתבטא בדאגה לצמחייה הטבעית הוותיקה במתחם שכוללת עצים בני עשרות שנים ויותר.

חקלאות אורגנית

למותר לציין שגידול הירקות, הפירות וצמחי התבלין בגינה הוא על טהרת החקלאות האורגנית ואין שימוש בחומרים כימיים להדברה או לדישון.

העדכון האחרון מהגינה (מ־‎2018·12·23‏): זוכרים את אורה. וגם: סדרת פעילויות מקסימות בחודשים הקרובים - הוציאו יומנים!
צפיה בכל העדכונים תוכנית חודשית